Jak działa farba antysmogowa? Murale pochłaniające smog!
Zobacz najpiękniejsze murale antysmogowe i dowiedz się jak działa farba fotokatalityczna. Szukasz wykonawcy ekomurala? Sprawdź ofertę NIETAK!
Murale wykonywane farbą antysmogową, czyli street art w służbie ekologii
Farba antysmogowa to jedno z najciekawszych osiągnięć nanotechnologii. W języku naukowym farba ta nosi nazwę fotokatalitycznej, co bezpośrednio związane jest z reakcjami chemicznymi jakie zachodzą z jej udziałem.
W ostatnich miesiącach coraz bardziej popularne staje się używanie tego rodzaju farby do tworzenia murali przeciwsmogowych w miastach na całym świecie.
Firma NIETAK śledząc trendy ekomurali, postanowiła wprowadzić tę usługę również do swojej oferty. Z wielką przyjemnością podejmiemy się stworzenia murala pochłaniającego zanieczyszczenia w waszym mieście!
Ofertę znajdziecie na naszej stronie https://nietak.eu.
Murale te działają jak gigantyczne filtry powietrza, a jednocześnie mają za zadanie uwrażliwić społeczeństwo na rosnący problem smogu w miastach.
SZYBKA WYCENA W 3 PROSTYCH KROKACH:
Proszę w wiadomości e-mail uwzględnić następujące punkty:
– zdjęcie ściany, elewacji czy pojazdu
– szacunkowe wymiary powierzchni (wysokość / szerokość)
– krótki opis Państwa wizji na daną powierzchnię lub przykładowe obrazy
Odpowiedź dostaniecie Państwo w ciągu 24h
Farby oczyszczające powietrze – skąd się wzięły?
Farby oczyszczające powietrze nie powstały z myślą o muralach ulicznych, mimo, że nam bardzo przypada do gustu takie zastosowanie. Ich właściwości filtrujące testowano początkowo w tunelach, w których z oczywistych powodów jest największe nagromadzenie spalin. Wyniki testów były bardzo zadowalające. Okazało się, że farba antysmogowa może pochłaniać aż połowę zawieszonych w powietrzu tlenków azotu, czyli jednej ze składowych smogu która odpowiedzialna jest między innymi za nowotwory. Farba niweluje też szkodliwe działanie innych niebezpiecznych gazów, przekształcając je w związki neutralne dla zdrowia człowieka i ekosystemu. Ponadto taka farba nie pozwala na utrzymywanie się zanieczyszczeń na jej powierzchni – jest samooczyszczająca się. Powierzchnie pokryte farbą antysmogową są również antyalergiczne, odporne na powstawanie grzybów i pleśni. Wiąże się to również z redukcją przykrych zapachów w powietrzu. Powierzchnia pomalowana farbą antysmogową charakteryzuje się gładkością a także jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości, co zawdzięcza właśnie właściwościom samooczyszczania się. Co takiego ma w sobie farba fotokatalityczna i na czym polegają zachodzące z jej udziałem reakcje chemiczne, które odpowiedzialne są za filtrowanie powietrza? Już wyjaśniamy!
Jak działa farba oczyszczająca powietrze?
Farba oczyszczająca powietrze swoje działanie zawdzięcza osiągnięciom nanotechnologii, a konkretnie dwutlenkowi tytanu. Substancja ta naturalnie występuje w kolorze białym i używana jest między innymi jako barwnik spożywczy. W farbach antysmogowych dwutlenek tytanu spełnia funkcję katalizatora, czyli przyspieszacza reakcji chemicznych.
Dwutlenek tytanu (TiO2) pod wpływem tlenu, wilgoci i promieniowania ultrafioletowego (może ono pochodzić zarówno ze źródła naturalnego jak i sztucznego) powoduje utlenianie niebezpiecznych i szkodliwych substancji. Tlenki azotu, zanieczyszczenia, toksyny i drobnoustroje są neutralizowane do postaci dwutlenku węgla i wody.
Farba oczyszczająca powietrze ze względu na zawartość dwutlenku tytanu i reakcję chemiczną, jaka zachodzi z jej udziałem, nazywana jest też farbą fotokatalityczną, albo farbą antysmogową.
Kiedy i gdzie powstał pierwszy mural wykonany farbą fotokatalityczną?
Pierwszy w Europie mural farbą katalityczną powstał w 2018 roku na jednym z rzymskich budynków. Projekt powstał z inicjatywy instytucji pozarządowej Yourban 2030 jako propozycja działań rewitalizacyjnych na terenie miasta. Jego wykonawcą jest znany włoski artysta wyspecjalizowany w street arcie Federico Massa. Rzymski eko mural zajmuje powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych i odpowiada właściwościom filtrującym ok. 30 dorosłych drzew, jak zapewnia producent farb, które zostały wykorzystane do powstania murala.
Akcja zyskała duży rozgłos nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Wkrótce w ślad za Włochami poszły inne miasta, a także zaczęły powstawać nowe projekty takich akcji ekologicznych. W jedną z największych z nich zaangażowała się marka Converse, która ufundowała namalowanie murali farbą katalityczną w jednych z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. W projekcie niechlubnie ujęta została także Warszawa. Pozostałe murale powstałe dzięki projektowi Converse City Forests można podziwiać między innymi w Rio de Janeiro, Limie, Belgradzie, Sydney, Santiago, Bangkoku, Johannesburgu, Sajgonie, Manili, Mexico City, Sao Paulo, Jakarcie, Ratchaburi i Chiang Mai.
Pierwsze polskie murale farbą fotokatalityczną
W Polsce pierwsze murale farbą katalityczną powstały w 2019 roku. Miastami – pionierami były w tej dziedzinie Kielce, Bielsko – Biała, Poznań i Warszawa. Szybko jednak akcja zaczęła wzbudzać zainteresowanie mediów, władz innych miast i przedsiębiorstw – znane banki, firmy energetyczne a nawet stacje radiowe zdecydowały się na patronat w wielu polskich miastach. Kolejne murale farbą katalityczną namalowano między innymi w Zabrzu i w Katowicach a w planach na najbliższe miesiące ma ich powstać jeszcze więcej.
Farby antysmogowe – jak wybrać najskuteczniejszą?
W firmie NIETAK, zawsze pracujemy tylko na najlepszych produktach. Wybieramy takie farby antysmogowe, które posiadają jak najwyższe wskaźniki filtracji powietrza, ale zwracamy także uwagę na całościowy skład. Wybieramy farby trwałe, odporne na ścieranie, zmywanie i blaknięcie kolorów, tak aby mogły one jak najdłużej zdobić przestrzeń publiczną w Twoim mieście.
Farby antysmogowe jak wszystkie inne produkty różnią się od siebie jakością, a naszym zadaniem jest między innymi wyselekcjonowanie tej optymalnej, dla zagwarantowania usług na najwyższym poziomie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu jeśli poszukujecie doświadczonej firmy wyspecjalizowanej w malarstwie ulicznym! Przykładowe prace i pełną ofertę znajdziecie w galerii zdjęć na naszej stronie internetowej.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące możliwości wykonania murali farbą oczyszczającą powietrze!