Mural antysmogowy na ścianie kamienicy Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Chrzanowie

Mural antysmogowy został zrealizowany w ramach współpracy podjętej przez markę Dan Cake z Miastem Chrzanów oraz Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Chrzanowie. Mural ma na celu nie tylko uwypuklenie walorów przyrodniczych i turystycznych regionu, ale także w ciekawy, artystyczny sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na problem zanieczyszczenia powietrza.

Mural został wykonany z wykorzystaniem specjalnych farb fotokatalitycznych, zawierających dwutlenek tytanu, który przyciąga i neutralizuje smog na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w procesie fotosyntezy zachodzącym w roślinach. Tym samym pokryta nimi powierzchnia będzie pochłaniała zanieczyszczania porównywalnie do 170 drzew.

Zanieczyszczenie powietrza staje się coraz większym problemem i wyzwaniem cywilizacyjnym, które wymaga nie tylko konkretnych działań zapobiegawczych, ale również kształtowania odpowiedzialnych, proekologicznych postaw w społeczeństwie. W przypadku chrzanowskiego muralu inicjatorzy projektu zdecydowali się wykorzystać niestandardowy, street art’owy przekaz, który wpisze się w lokalną architekturę, nadając jej artystycznego wyrazu, oraz pozytywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców.

Mural powstał na ścianie kamienicy Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Chrzanowie zlokalizowanej przy ulicy Mickiewicza 8 w Chrzanowie.

Projekt został zrealizowany w lipcu 2021r.

(4)
Mural antysmogowy
Cake
Mural na ścianie kamienicy