Mural w biurze? Tak, ale nie zawsze i nie każdy

Graffiti w biurze do niedawna nie mieściło się w kanonie profesjonalnego wystroju. Dziś coraz więcej firm decyduje się na przełamanie sterylnego wyglądu swoich biur muralami. To świetna koncepcja, która jednak ma pewne ograniczenia. Warto je poznać, żeby artystyczne malowanie stało się jedną z wizytówek firmy.

Mural w biurze - Nietak.eu
Murale w biurze - Nietak.eu
Mural biura - Nietak.eu

Mural w biurze musi być "na temat"

Jeżeli chodzi o murale na zamówienie, to mogą zostać rozwinięte w każdej tematyce. Wystarczy zerknąć w realizacje jednej z najbardziej znanych w Polsce firm z branży, NIETAK.eu. I choć wszystkie te murale są technicznie doskonałe i wizualnie pasjonujące, to przecież nie każdy pasuje do dowolnej firmy. Pierwszą zasadą przy projektowaniu graffiti jest zawsze stworzenie nawiązań tematycznych do profilu działalności. To, czy będzie to skojarzenie ścisłe, czy raczej swobodne, to rzecz gustu, niemniej jednak w przypadku muralu musi być jasne, że powstał specjalnie dla konkretnej firmy i jest czymś więcej, niż tylko formą artystycznego wykończenia.

Liczy się wybór miejsca na mural

Przy projektowaniu muralu trzeba rozważyć, kto tak naprawdę będzie jego głównym odbiorcą: czy tylko pracownicy, czy może taką dekorację umieści się w przestrzeni biurowej dostępnej dla klientów. Od tego zależy i wybór kolorów, i zakres tematyczny, i ogólne wrażenie. Może się wydawać, że pokazanie niezwykłego muralu jest sposobem na wywołanie zachwytu o klientów, ale trzeba pamiętać, że równie cenne będzie czasem zachowanie go tylko dla oczu pracowników. W obu przypadkach można zawrzeć w pracy drugie dno: albo w niejawny sposób przedstawić wartości firmy, albo po prostu sprawić, że dzięki muralowi będzie w biurze panowała swobodniejsza atmosfera.

Jedna trzecia życia w biurze

Jeszcze kilka lat temu w aranżacjach wnętrz biurowych królowały tynki z efektem betonu, ewentualnie gładkie, białe ściany. Miały przywodzić na myśl chłodny profesjonalizm i fachowość. Robiły to tak skutecznie, że aż odbierały motywację do pracy. W biurze spędza się prawie jedną trzecią życia. To mnóstwo czasu i na szczęście coraz więcej firm dochodzi do wniosku, że takie zimne, industrialne wnętrza, nie tylko nie mówią niczego o marce, ale jeszcze sprawiają, że pracownikom jest trudniej pracować. Mural w biurze nie musi być inspiracją. Wystarczy jednak, żeby wprowadzał cieplejszą nutę we wnętrzu, żeby lepiej się kojarzył, żeby dzięki niemu biuro przestało być anonimową, uniwersalną przestrzenią. Ma się ono stać miejscem ciekawej pracy w otoczeniu, które nie tłumi spontaniczności i nie odbiera radości życia.

Co poza wypłatą?

O muralach w biurze mówi się też w kontekście oceny miejsca pracy. To, czy pracownicy będą chętnie podejmowali pracę w konkretnej firmie, zależy oczywiście od wielu czynników i wystrój biura raczej nie będzie najważniejszym z nich. Ale… Skoro argumentem przemawiającym na korzyść firmy jest dodatkowa przerwa dla pracownika, pokój relaksu czy świeże owoce, to równie dobrze może być nim inspirująca, przyjazna przestrzeń. Mural na ścianie jest najlepszym sposobem na stworzenie wyjątkowego klimatu. To już nie jest „młody i dynamiczny” zespół z ogłoszenia o pracę, tylko miejsce, które faktycznie ma swój niezwykły charakter. Wbrew pozorom jest to dla wielu osób bardzo ważne: mając możliwość pracy w różnych miejscach za podobne pieniądze, pracownicy coraz chętniej decydują się na wybór tego biura, w którym panuje lepsza atmosfera. Natomiast tego, że wystrój wnętrza może wpływać na nastawienie pracowników, nie trzeba nikomu tłumaczyć.

Słowo podsumowania

Murale w biurach można próbować uzasadniać na siłę: chęcią wyróżnienia się, stworzenia pobudzającego kreatywność biurowego wnętrza, a można odwołać się do najprostszego z możliwych argumentów: dzięki artystycznemu graffiti będzie po prostu ładniej. Estetyczne wnętrza zawsze stwarzają lepsze warunki do wydajniejszej pracy. I choćby nikt nie próbował tego liczbowo ocenić, to każdy przecież podświadomie czuje, że chętniej wstaje się do pracy, jeśli nawet w przeciętnym dniu będzie można chociaż na chwilę puścić wodze fantazji, patrząc na profesjonalnie zaprojektowany i świetnie namalowany mural.

Masz pytanie dotyczące zamówienia?

Łukasz

General Manager

Oferty, projekty, wycena:

+48 508 083 010

info@nietak.eu

SZYBKA WYCENA W 3 PROSTYCH KROKACH:

Proszę w wiadomości e-mail uwzględnić następujące punkty:

– zdjęcie ściany, elewacji czy pojazdu

– szacunkowe wymiary powierzchni (wysokość / szerokość)

– krótki opis Państwa wizji na daną powierzchnię lub przykładowe obrazy

Odpowiedź dostaniecie Państwo w ciągu 24h