Malowidła na murach – graffiti może być sztuką

Jeśli zapytać przeciętnego mieszkańca miasta, z czym kojarzy mu się graffiti, jedna z najczęściej padających odpowiedzi brzmiałaby, że ze szpecącymi miejską przestrzeń gryzmołami na murach i ścianach. Tymczasem jest to niezwykle krzywdząca opinia, która obecnie ma niewiele wspólnego z prawdą.

Malowidła na murach - Nietak.eu

O tym jak dziś wyglądają malowidła na murach przekonać można się podziwiając murale i graffiti, które są dziełami artystów. Potrafią oni ze zwykłego graffiti uczynić sztukę, a ich prace podziwiają nawet osoby często sceptyczne wobec sztuki jaką jest graffiti. To prace profesjonalistów, którzy swoje umiejętności i pasję potrafią przekuć na niesamowite efekty, dzięki czemu dziś graffiti zaczyna urastać do rangi prawdziwej ulicznej sztuki. Właśnie o tym, jak inspirującą sztuką jest graffiti i dlaczego warto wspierać w tym lokalnych artystów opowiemy w tym artykule.

Malowidła na murach – obrazy z przesłaniem

Mural, czy też wielkoformatowa grafika na ścianie istnieje w miejskiej przestrzeni od wielu lat. W tym typie sztuki, jakim jest street art, istotną kwestię stanowi nie tylko samo powstanie dzieła i to, co przedstawia, ale przede wszystkim ważne jest, jakie niesie ono ze sobą przesłanie. Najważniejszą bowiem rolą samego street artu jako sztuki, jest przesłanie oraz podejmowanie poprzez sztukę dialogu. Właśnie dlatego niezwykle ważną kwestią jest nie tylko co zostało namalowane, ale i przez kogo, co zainspirowało artystę do stworzenia swojego dzieła, itp. Słowem, kontekst ma tu niebagatelne znaczenie, dzięki czemu możliwe jest zrozumienie powodów, które sprawiły, że powstały takie, czy inne malowidła na murach.

Czego istotnego dowiedzieć można się z graffiti? Przede wszystkim będzie ono wyrazem nastrojów jakie panują w społeczeństwie, czy też w jednej z jego grup. Dzięki użytym symbolom, czy sztuce ukazanej wprost, możliwe jest odzwierciedlenie emocji towarzyszących rozmaitym wydarzeniom kulturalnym, społecznym, etc. To swoista reakcja na zastaną rzeczywistość i odpowiedź na nią, która pobudzać ma do myślenia, prowokować do dyskusji, kształtować społeczeństwo. Malowidła na murach właśnie dlatego urastają do rangi sztuki, a przeniesienie ich z salonów na ulice daje możliwość obcowania ze sztuką dosłownie każdemu.

Wzbogacenie estetyki miasta artystycznymi malowidłami

Malowidła na murach tworzone współcześnie przez artystów street artu, to powód do dumy dla wielu miast i lokalnych społeczności. W wielu miastach ten rodzaj sztuki prezentowany jest z dumą, bo patrząc na dokonania tworzących w nich artystów, rzeczywiście jest to ogromna nobilitacja dla miasta. Tego rodzaju sztuka pozwala nie tylko wyrazić siebie i swoją przynależność artyście, ale i pokazać tok jego myślenia, inspiracje, kulturowe fascynacje, itp. Sztuka ta trafia bezpośrednio do dużego grona odbiorców, dając się poznać całej rzeszy ludzi codziennie przemieszczających się ulicami i uliczkami, na których obserwować można fantastyczne wielkoformatowe malowidła na murach. W ten sposób zachęca się ludzi do poznawania sztuki, a jednocześnie stwarza warunki do obcowania z nią na co dzień. Nie należy zapominać o równie ważnym aspekcie, jakim jest walor estetyczny. Dzisiejsze malowidła na murach, wszelkie graffii, artystyczne malowanie reklam i tym podobne aktywności street artowe sprawiają, że miasta nabierają efektownego i niepowtarzalnego wyglądu, a poszczególne malowidła urastają do rangi kultowych. Z tego też powodu powstają inicjatywy miejskie wspierające ten rodzaj sztuki, co w efekcie daje przepiękne graffiti na murach, od którego nie trzeba odwracać wzroku ze wstrętem. A wręcz przeciwnie – w tego typu dzieła wpatrujemy się z duża intensywnością i ogromną przyjemnością. Bo dziś malowidła na murach nie powstają tylko po to, by zakryć szpecącą miasto elewację. Ich głównym celem jest potrzeba wyrażenia artystycznej wizji autora. Wizji, dzięki której świat wokół staje się ciekawszy i być może piękniejszy.

Łukasz

General Manager

Oferty, projekty, wycena:

+48 508 083 010

info@nietak.eu

SZYBKA WYCENA W 3 PROSTYCH KROKACH:

Proszę w wiadomości e-mail uwzględnić następujące punkty:

– zdjęcie ściany, elewacji czy pojazdu

– szacunkowe wymiary powierzchni (wysokość / szerokość)

– krótki opis Państwa wizji na daną powierzchnię lub przykładowe obrazy

Odpowiedź dostaniecie Państwo w ciągu 24h