Murale w kampaniach reklamowych  – wykorzystanie elewacji budynków na cele reklamowe

W dzisiejszym świecie przesyconym rozmaitymi bodźcami wzrokowymi i dźwiękowymi, tradycyjne reklamy zewnętrzne w formie banerów, czy plakatów nie trafiają już skutecznie do odbiorców. Właśnie z tego powodu zleceniodawcy szukają nowych form reklamy, które w sposób nienachalny przyciągną zainteresowanie ludzi.

Murale w kampaniach reklamowych - Nietak.eu
Mural na ścianie szkoły - Nietak.eu

Idealnym sposobem na sprostanie wymaganiom tak konsumentów, jak i reklamodawców jest wykorzystanie wyszukanych form reklamy wielkopowierzchniowej. Tu prym wiodą przede wszystkim nowoczesne murale reklamowe oraz informacyjne. Murale w kampaniach reklamowych to dziś sposób na dłuższe i skuteczne przyciągnięcie uwagi odbiorców. Wykonywane przez profesjonalistów dodają przestrzeni miejskiej elementu artyzmu, a budynki na których artyści tworzą swoje murale wyglądają wprost fenomenalnie. Murale w kampaniach reklamowych zwykle malowane są na dużych elewacjach budynków, choć często widać je i na wolnostojących ścianach znajdujących się w przestrzeni miejskiej. Gdziekolwiek się znajdą, stworzone przez profesjonalistów, będą prawdziwą ozdobą, a przy okazji skuteczną formą reklamy zapadającą w pamięć.

Środek masowego przekazu

Jeszcze jakiś czas temu mural kojarzył się z monumentalnym malowidłem, które wykonywane było na ścianie budynku. Ten rodzaj ekspresji twórczej szybko zyskał rangę sztuki, by z czasem ze sztuki w czystej postaci wyrosnąć na środek masowego przekazu. Dziś malowanie murali nie tylko wyraża intencje autora i przekazuje jego wyobrażenia o świecie. Powstała nowa forma jaką jest malowanie murali reklamowych, która również jest formą sztuki, wykorzystywanej jednak jako wielkoformatowy rodzaj reklamy. Tym samym murale w kampaniach reklamowych są niczym innym, niż środkiem masowego przekazu.

Ten sposób reklamy wykorzystywany był w Polsce w bardzo szerokim stopniu w okresie PRL-u. Wówczas murale w kampaniach reklamowych skupiały się głównie wokół instytucji i przedsiębiorstw państwowych, które jako monopoliści w zasadzie nie potrzebowali reklamy… Najbardziej znanymi muralami na elewacjach budynków wykorzystywanymi do celów reklamowych były reklamy PZU, PKO, Pewexu, czy Totalizatora Sportowego. Ich reklamy widniały na elewacjach budynków w wielu większych miastach.

Duże miasta i ich rola w propagowaniu murali reklamowych

Murale w kampaniach reklamowych pojawiają się przede wszystkim w dużych przestrzeniach miejskich. Mają tu szansę trafić do dużego grona odbiorców. W Polsce dużym powodzeniem cieszą się chociażby w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, czy Łodzi. To właśnie w tym ostatnim mieście, sławne stały się dość nieszablonowe murale, które zachwycają ludzi na całym świecie. Znajduje się tu szlak słynnych murali, o którym swoje reportaże robiły nie tylko polskie telewizje, ale i CNN, a także przedstawiali je znani i cenieni na świecie blogerzy.

Dziś malowanie murali reklamowych to prawdziwa sztuka, która ma za zadanie nie tylko promować produkt, ale i ukryć niedoskonałości elewacji. Przy okazji jest to sposób na promowanie street artu, jako nowoczesnej formy wyrazu artystycznego. Warto wiedzieć, iż poza typowym charakterem promocyjnym, pojawiające się na elewacjach budynków murale często posiadają często ważną misję społeczną.

Popularność murali reklamowych ma związek z ich olbrzymią funkcją estetyczną. Zwłaszcza, gdy w miejscu wcześniejszej odrapanej i brzydkiej ściany, pojawia się dzieło sztuki ulicznej, które przedstawia ciekawą koncepcję, ideę, czy produkt. Dzięki muralom w bardzo ciekawy sposób zareklamować można np. swój salon fryzjerski, jeśli na jednej z jego ścian pojawi się ciekawy i zachęcający do skorzystania z usług obraz wielkoformatowy. A to nie jedyny sposób na odświeżenie wizerunku tak budynku, jak i samej firmy, bo pomysłów na wykonanie muralu i wybrania na niego miejsca może być bardzo wiele. Grunt, to znaleźć odpowiedniego wykonawcę, którego wizja artystyczna będzie odpowiadała poczuciu estetyki zleceniodawcy oraz jego potencjalnych odbiorców.

Łukasz

General Manager

Oferty, projekty, wycena:

+48 508 083 010

info@nietak.eu

SZYBKA WYCENA W 3 PROSTYCH KROKACH:

Proszę w wiadomości e-mail uwzględnić następujące punkty:

– zdjęcie ściany, elewacji czy pojazdu

– szacunkowe wymiary powierzchni (wysokość / szerokość)

– krótki opis Państwa wizji na daną powierzchnię lub przykładowe obrazy

Odpowiedź dostaniecie Państwo w ciągu 24h