Jak działają murale ekologiczne? Co sprawia, że farba fotokatalityczna może filtrować powietrze z zanieczyszczeń? Pierwsze w Polsce ekomurale!
Mural oczyszczający powietrze – czyli jak miasta mogą za pomocą sztuki ulicznej walczyć z problemem smogu
Murale oczyszczające powietrze, powstały już w kilku polskich miastach. Największy (jak do tej pory) z nich znajduje się w Kielcach, a jego powierzchnia posiada takie same wskaźniki filtracji, co ok. 250 drzew – jak podają na łamach prasy twórcy muralu i władze miasta. Kto stoi za ekomuralami, jaka jest ich misja i jak konkretnie przyczyniają się one do poprawy jakości powietrza?
Tego typu projekty wychodzą zwykle z inicjatywy działaczy i sponsorowane są najczęściej przez władze lokalne. Pierwszy w Polsce mural farbą fotokatalityczną powstał w ubiegłym roku w Bielsku-Białej, a niedługo w ślad za nim poszły inne miasta, między innymi Warszawa, Poznań i Zabrze. W planach na najbliższe miesiące jest również stworzenie muralu antysmogowego w Katowicach. NIETAK, jako firma od lat zajmująca się tworzeniem profesjonalnych murali zdobiących przestrzeń publiczną, podąża za trendem ekologicznego graficiarstwa i w pełni popiera tę inicjatywę. Oferujemy tworzenie i projektowanie murali ekologicznych i jesteśmy otwarci na oferty współpracy zarówno z firmami prywatnymi, jak i instytucjami publicznymi.
Władze wielu miast reagują już bardzo entuzjastycznie na murale ekologiczne i w swoich planach budżetowych, uwzględniają ufundowanie przynajmniej jednego z nich w strategicznej części miasta. Często sponsorami takich przedsięwzięć ekologicznych są też znane marki, które wykorzystują swój potencjał marketingowy w imię wyższych celów. Jedną z najpopularniejszych akcji tego typu przeprowadziła między innymi marka Converse, która w ramach projektu Converse City Forests ufundowała stworzenie murali antysmogowych w 15 miastach na całym świecie. Należą do nich właśnie Warszawa, a także Bangkok, Belgrad, San Paulo, Santiago, Sidney, Lima, Johannesburg, Manila, Mexico City, Ho Chi Minh City, Ratchaburi, Jakarta, Chiang Mai i Rio de Janeiro.
SZYBKA WYCENA W 3 PROSTYCH KROKACH:
Proszę w wiadomości e-mail uwzględnić następujące punkty:
– zdjęcie ściany, elewacji czy pojazdu
– szacunkowe wymiary powierzchni (wysokość / szerokość)
– krótki opis Państwa wizji na daną powierzchnię lub przykładowe obrazy
Odpowiedź dostaniecie Państwo w ciągu 24h
Mural pochłaniający zanieczyszczenia – czyli jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu?
Funkcją murali każdego typu, jest nie tylko zdobienie przestrzeni publicznej, ale także poruszenie ważnych problemów społecznych, czy próba uwrażliwienia odbiorców sztuki ulicznej na poszczególne aspekty życia społecznego. Mural pochłaniający zanieczyszczenia nie tylko wpisuje się w tą definicję idealnie, ale wręcz sięga znacznie dalej, ponieważ w sposób aktywny filtruje powietrze. O tym w jaki sposób działa i o jakich ilościach filtrowanego powietrza mówimy, piszemy szerzej w dalszej części artykułu. Jeśli chodzi zaś o samą misję ekomurala, ma ona na celu uświadomienie społeczeństwom problemu smogu, który zdecydowanie wymyka się światu spod kontroli. Według nas stworzenie gigantycznego, kolorowego malunku w centrum miasta, nie może obejść się bez echa. Taki mural ma większe szanse trafiać do społeczeństwa, niż wszelkie akcje, które możemy obserwować w telewizji, prasie, czy internecie. Po co to wszystko?
Wskaźniki jakości powietrza w Polsce są jednymi z najgorszych w Europie
Jakość powietrza którym oddychają Polacy pozostawia wiele do życzenia. Co więcej, jest na tyle źle, że nazywa się nasz kraj Chinami Europy. Do najbardziej zanieczyszczonych polskich miast należą między innymi Warszawa, Kraków i Rybnik, ale problemem nie są tylko duże aglomeracje. W miejscowościach górskich, gdzie wszyscy oczekiwaliby czystego powietrza, sytuacja nie wygląda lepiej. Miasta, których wskaźniki zanieczyszczenia przekraczają normy nawet jeszcze przed sezonem grzewczym, to między innymi Żywiec, Zakopane, Nowy Sącz i Nowy Targ. Jak podają raporty Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, tylko jedno polskie miasto posiada wskaźniki jakości powietrza zawsze w normie, a jest nim Słupsk. Wraz z pomocą Unii Europejskiej Polska podejmuje wiele kroków aby to zmienić – między innymi zmiana polityki opałowej, próba ograniczeń ilości spalin samochodowych w miastach, zastępowanie źródeł energii ekologicznymi, a także przechodzenie gospodarki z przemysłowej w kierunku sektora usług, to działania jakie podejmuje się, aby poprawić jakość powietrza w miastach. Ale potrzebna jest też chęć zmiany nawyków w społeczeństwie, a taki mural antysmogowy może codziennie przypominać nam, że problem rzeczywiście istnieje i trzeba działać!
Ponadto jak już napisaliśmy wcześniej, mural antysmogowy to nie tylko marketing, ale także czynny filtr powietrza! Zobacz jak działa!
Czy murale pochłaniające zanieczyszczenia rzeczywiście są skuteczne?
Według nas murale pochłaniające zanieczyszczenia to świetna inicjatywa, właśnie dlatego, że działają dwutorowo. Sekretem właściwości filtrujących jest specjalna farba fotokatalityczna. Zawarty w niej składnik aktywny – dwutlenek tytanu, pod wpływem energii świetlnej i wody wchodzi w reakcję z zanieczyszczeniami. Zamienia je w procesie fotokatalizy w azotany i węglany, które nie są substancjami niebezpieczeństwa dla człowieka ni ekosystemu.
Według obliczeń, jeden metr kwadratowy murala farbą fotokatalityczną redukuje 0,44g tlenków azotu każdego dnia. Mural antysmogowy jest także muralem samooczyszczającym się. Kurz, zanieczyszczenia, bakterie i zarazki nie przylegają do jego powierzchni. Pomaga to zdecydowanie w redukcji ilości kurzu w powietrzu, pozbywaniu się przykrych zapachów, a także w walce z pleśnią, grzybami i zarazkami.
Murale pochłaniające zanieczyszczenia – nowe miejskie lasy?
Kampania firmy Converse sugeruje, że murale ekologiczne mogą spełniać funkcję “miejskich lasów”. Graffiti z wielu względów drzewa nie zastąpi, ale też nie taki jest jego główny cel! Nam pomysł wydaje się fenomenalny. Z wielką przyjemnością przyłączamy się do inicjatywy i serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkie firmy i instytucje zainteresowane współpracą!