Ekomurale – murale ekologiczne

Czym jest ekomural i w jaki sposób oczyszcza powietrze?

Murale ekologiczne, murale farbą fotokatalityczną - dowiedz się w jaki sposób oczyszczają powietrze! Odwiedź naszą galerię zdjęć ekomurali!
Co to jest eko mural, czyli nanotechnologia w służbie ochrony przyrody.


Co to jest ekomural?

Wszyscy mniej więcej wiemy jaka jest jego misja, ale niekoniecznie rozumiemy w jaki sposób mural miejski miałby oczyszczać powietrze. Ekomural jest stosunkowo młodym wynalazkiem, który wywołuje jednak bardzo duże zainteresowanie. Najprościej mówiąc, jest to graffiti wykonane z użyciem farby oczyszczającej powietrze, która ma właściwości fotokatalityczne. Eko murale mogą powstawać na różnych powierzchniach, między innymi murach, ścianach budynków, chodnikach.

Gdzie powstały pierwsze ekomurale?

Pierwszy eko mural został namalowany w 2018 roku w Rzymie. Prekursorem polskich murali przeciwsmogowych jest ten poznański, który możecie znaleźć na Osiedlu Zwycięstwa. W 2020 roku kolejne miasta zdecydowały się na stworzenie własnych murali i powstały one także między innymi w Warszawie, Zabrzu, Bielsku - Białej, Kielcach i Katowicach.

Innym znanym polskim ekomuralem jest ten warszawski, który powstał dzięki akcji Converse City Forests, której sponsorem i pomysłodawcą jest oczywiście marka Converse. Akcja odbiła się szerokim echem na całym świecie, ponieważ firma Converse jak do tej pory ufundowała stworzenie murali aż w 15 miastach. Oprócz Warszawy, znajdziemy je także w Rio de Janeiro, Limie, Santiago, Belgradzie, Johannesburgu, Bangkoku, Sao Paulo, Manili, Mexico City, Ho Chi MInh City, Ratchaburi, Jakarcie, Chiang Mai, i Sydney.

Eko mural w Sydney ma odpowiadać właściwościom filtrującym aż 183 drzew, lub powierzchni 9 boisk do soccera. Bardzo pocieszającym jest fakt, że w ślad za Conversem poszło wiele firm, które wspierają finansowo projekty murali pochłaniających zanieczyszczenia. Jak do tej pory do akcji przyłączyły się między innymi mBank, Enea i Radio Zet. Stacja radiowa ogłosiła nawet konkurs wśród swoich słuchaczy - mogą oni zdecydować drogą głosowania jak będzie wyglądał mural, który powstanie w ich mieście.  Radio Zet planuje ich stworzenie w kilku miastach, a akcja odbywa się z okazji 30 urodzin stacji. Bardzo się cieszymy, że stacja radiowa zdecydowała się właśnie na taką formę celebrowania swojej rocznicy! A teraz już do rzeczy! Jeśli zastanawiasz się jak mural ekologiczny oczyszcza powietrze, następna część artykułu rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości.


Łukasz

General Manager

Oferty, projekty, wycena:

+48 508 083 010

info@nietak.eu

SZYBKA WYCENA W 3 PROSTYCH KROKACH:

Proszę w wiadomości e-mail uwzględnić następujące punkty:

– zdjęcie ściany, elewacji czy pojazdu

– szacunkowe wymiary powierzchni (wysokość / szerokość)

– krótki opis Państwa wizji na daną powierzchnię lub przykładowe obrazy

Odpowiedź dostaniecie Państwo w ciągu 24h


Murale oczyszczające powietrze teraz również w ofercie firmy NIETAK!

ekomural - mural oczyszczający powietrzeW NIETAK doskonale rozumiemy potrzebę przeprowadzania takich akcji społecznych, jak i popieramy inicjatywę tworzenia “miejskich lasów”.

Postanowiliśmy wykorzystać nasz warsztat malarski i potencjał kreatywny i wprowadzić do naszej oferty usługę malowania murali oczyszczających powietrze!

Dysponujemy niezbędnym do wykonywania prac wysokościowych specjalistycznym sprzętem, a także pracujemy na najwyższej jakości farbach fotokatalitycznych. Zachowują one ostrość i głębię koloru przez lata, nawet w ciągle zmieniających się warunkach atmosferycznych.

Jak malujemy?

Możesz sprawdzić to odwiedzając nasze portfolio - https://nietak.eu/portfolio-murale/. Jeśli podobają Ci się nasze prace i szukasz projektanta / wykonawcy murala antysmogowego, koniecznie zgłoś się do nas!

Z przyjemnością nawiążemy współpracę z przedsiębiorstwami prywatnymi jak i instytucjami publicznymi, gwarantując terminowość, profesjonalizm i świetny efekt końcowy.

Zaufaj naszemu ponad 20 letniemu doświadczeniu popartym licznymi referencjami i stwórzmy razem coś dobrego! Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy, a głodnym wiedzy spieszymy wyjaśnić jak działają eko murale.

Mural ekologiczny a fotokataliza - jakie warunki muszą być spełnione, aby mural oczyszczał powietrze?

Mural ekologiczny powstaje z użyciem specjalistycznych farb w których zastosowano najnowsze nano technologie. Farba oczyszczająca powietrze posiada w swoim składzie między innymi dwutlenek tytanu, który jest katalizatorem niezbędnym do zajścia reakcji chemicznej. Inne potrzebne do fotokatalizy czynniki to światło i woda (również para wodna). Pod wpływem energii świetlnej i pary wodnej, szkodliwe substancje zostają zneutralizowane i wracają do atmosfery jako nieszkodliwe.

Mural ekologiczny pod wpływem wody ma również właściwości samooczyszczające się - na jego powierzchni nie utrzymują się kurz, pyły i zarazki. Farba fotokatalityczna zapobiega również powstawaniu pleśni, grzybów i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Ponieważ dwutlenek tytanu naturalnie jest koloru białego, najskuteczniejsze są właśnie jasne farby, które nie posiadają wielu domieszek pigmentów.

Jakie przesłanie niosą murale ekologiczne?

Farba do ekomuraliZa ideą tworzenia murali ekologicznych stoi bardzo ważna misja zwrócenia uwagi społeczeństw na wciąż narastający problem smogu w miastach i zanieczyszczeń powietrza generalnie. Sam mural nie tylko aktywnie przyczynia się do poprawy jakości powietrza filtrując je. Dzięki perswazyjnym przekazom w postaci mocnych haseł i przejmujących ilustracji murale ekologiczne wzbudzają żywe zainteresowanie problemem w społeczeństwie. Nas zdecydowanie poruszyły hasła takie jak:

“Nie mamy planety B”
“Trees are the answer”
“Create together for tomorrow”

Jeszcze mocniej zdają się oddziaływać na społeczeństwo właśnie obrazy, jakie artyści przedstawiają w swych eko - pracach. Niektóre z murali, jak np. ten kielecki, szokują wręcz. Mural powstały w Kielcach, to gigantyczne malowidło pokrywające cały bok wielopiętrowego budynku. Zdaje się być klatką z filmu science fiction, w którym wskutek wielkiej katastrofy ekologicznej życie na Ziemi zamarło. Grafika przedstawia dorosłego z dzieckiem, odzianych niczym astronauci, a naszą planetę, jako czerwoną skalistą pustynię. Bohaterowie obrazka starają się uratować ostatnie oznaki wegetacji na Ziemii. U Was też budzi smutek?